NINJA TUNE

Pochodząca z Londynu wytwórnia płytowa założona w 1991 roku przez Matta Blacka i Jonatana Moore’a, znanych też z formacja Coldcut.

Muzyka firmowana przez Ninja Tune to bardzo szerokie spectrum stylistyczne: od IDM’u przez abstract hip-hop, acid-jazz, nu jazz, breakbeat i ambientu po grime.

Śmiałe międzygatunkowe eksperymenty podopiecznych Blacka i Moore’a znacząco przyczyniły się w latach 90-tych – do odświeżenia często zapomnianych muzycznej tradycji i poszerzenia dźwiękowego języka o nowe formy. Artyści Ninja Tune odergali z pwnoscią znaczącą rolę np. w upowszechnieniu technik samplingowych. Tacy twórcy jak – przykładowo – Amon Tobin, Wagon Christ czy Kid Koala, znani są z nowatorskiego podejścia do produkcji dźwięku – śmiało wykorzystują nowe technologie, łącząc dźwięki generowane przy użyciu tradycyjnych instrumentów, samplera, gramofonów czy syntezatorów. Dzięki temu Nina Tune stała się jedna z najbardziej cenionych marek ostatniego ćwierćwiecza.

Flagowi artyści wytworni to Amon Tobin, The Cinematic Orchestra, Bonobo, Mr. Scruff, The Herbaliser, Kid Koala, Jaga Jazzist, Funky Porcini, The Bug. Warto zaznaczyć, ze barwach Ninja Tune swe płyty wydaje też wrocławski duet Skalpel.

W ramach firmowej struktury Ninja Tune działa też niezwykle interesująca podwytwórnia – hip-hopowa Big Dada – firmująca m.in. albumy Roots Manuva. Jednym z sublabeli Ninja była tez NTone ( już nie istniejące) – poświęcone brzmieniom electronic-fusion (m.in. Flanger).

[PIAS]

Play It Again Sam – początki tej międzynarodowej wytwórni sięgają 1982 roku, gdy Kenny Gates i Michel Lambot założyli w Brukseli sklep płytowy o nazwie Casablanca Moon. Niewiele później rozwinęli współpracę w formie płytowej dystrybucji – o nazwie inspirowanej filmowym klasykiem „Casablanca”. Play It Against Sam z czasem zajęła się także wydawaniem artystów – początkowo lokalnych, z czasem także międzynarodowych. Dziś PIAS Group zatrudnia ponad 300 osób i w aliansie m.in. z niezależnymi wytwórniami F Communications i Wall Of Sound – ma własną dystrybucję w kilkunastu krajach świata. Z kolei [PIAS] Recordings zajmuje się poszukiwaniem/wydawaniem nowych twórców, zaś [PIAS] Entertainment Group świadczy usługi logistyczne, promocyjne i marketingowe.

Do najsłynniejszych wykonawców związanych z [PIAS] należą – Editors, Morcheeba, Underworld, UNKLE, Sigur Rós, Mogwai, Nouvelle Vague, Soulwax, Vitalic, Tiga, Joan As Policewoman, Shy Child, Young Gods czy Amp Fiddle

Wkrótce kolejne prezentacje naszych wytwórni…


Witajcie na stronach blogu Isound Labels.

Magazyn


Stop.Look.ListenSerdecznie zapraszamy do naszego nowego działu - Magazyn Znajdziecie w nim w wywiady, artykuły, sylwetki artystów czy nasze płytowe rekomendacje i przypomnienia.

Zapowiedzi wydawnicze

Luomo Plus

Toro Y Moi Underneath The Pine


Best New Music | 2011
Kultowi i wizjonerscy artyści na jednej kompilacji! Przyszłość sceny muzycznej już dziś! Na płycie m.in. Fleet Foxes, Kanye West, Washed Out, Robyn, Austra, Ariel Pink, Emika, Junior Boys, Four Tet, Deerhunter, Toro Y Moi, Gang Gang Dance, Iron & Wine i inni.

Toro Y Moi Causers Of This


%d blogerów lubi to: