Tęsknicie za latami 90-tymi? „Dream Logic” – nowa płyta Igora Boxxa już w sklepach!

Igor Boxx "Dream Logic"

Igor Boxx „Dream Logic”

Jako członek zespołu Skalpel obficie czerpał z tradycji jazzu, tworząc nową jakość docenioną na całym świecie. Na wcześniejszych solowych wydawnictwach kreślił muzyczną opowieść o swoim mieście – Wrocławiu. Na krążku „Dream Logic“ Igor Pudło aka Igor Boxx proponuje nieco nostalgiczną wycieczkę do lat 90-tych – złotej ery downtempo, headz music, trip-hopu. To najbardziej urokliwa i zarazem „grooovy“ płyta w jego dyskografii.

Tytuł krążka „Dream Logic“ doskonale pasuje do tego nieco szalonego muzycznego rajdu, podczas którego prowadzący za nic ma sobie wszelkie normy, granice gatunków, reguły stylistycznej poprawności. To właśnie dzięki takiemu, nieco anarchicznemu a zarazem „naiwnemu“, pełnemu świeżości i spontaniczności, podejściu do dźwiękowego materiału i tradycji, w latach 90-tych powstała nowa formuła symbolizowana przez nazwy takich wytwórni jak Ninja Tune, Warp Records, Mo’Wax, Ubiquity czy Pork Recordings.

Pokolenie debiutujących wówczas twórców dzięki reedycjom i, chwilę później,  sieciowym archiwom na wylot poznało historię muzyki, od klasyków po największe, wcześniej dostępne tylko wtajemniczonym, rarytasy i dokonało własnego przeformułowania artystycznego kanonu. Materiał z przeszłości posłużył im jako punkt wyjścia, luźna inspiracja, a nie retro balast.

Igor Boxx

Igor Boxx

To wówczas swoje poważne muzyczne przygody zaczynał też Igor Pudło. Zamiast wcześniejszych płyt punkowych i nowofalowych, w jego bogatej płytowej kolekcji dominować zaczeły tytuły hiphopowe, dubowe, jazzowe, funkowe i masa krążków, których artystyczna wartość można  by kwestionować, fascynujących jednak jako źrodło unikalnych sampli.

Wydawnictwo „Dream Logic“ jest zatem naturalnym krokiem w muzycznej historii muzyka Skalpela. Płyta przynosi sporo materiału łączącego jazzową wrażliwość z klubowym groovem, odmierzonych w doskonałych proporcjach. To także album, który szaleństwa wyobraźni poddaje rygorom studyjnej dyscypliny. Choć krążek otwiera kawałek przewrotnie zatytułowany „Kitsch Me To Dance“, zebrane przez Igora utwory od kiczu chroni jego doskonały zmysł kompozycyjny. Płyta tchnie bezpretensjonalnością i naturalnością pierwszych samplingowych zabaw.

W tym kontekście można tłumaczyc także jej tytuł, zaczerpnięty z teorii Freuda. „Dream Logic“ to powrót do czasów, gdy całe pokolenie nowobrzmieniowych twórców z dziecięcą radością stawiało swe pierwsze kroki w świecie dźwięków. A także przypomnienie emocji, jakie stwarza możliwość buszowania w nieskończonej bibliotece dźwięków. To przestrzeń nieograniczonych możliwości, pole nieokiełznanych igraszek artystycznej fantazji. Wrocławską przeszłość, którą pozwalał nam odkryć na „Breslau“ i „Last Party…“, często wypartą, przetasowaną i zremiksowaną licznymi przebudowami i reinterpretacjami wydarzeń historycznymi, zastąpiła tu czysta, fascynująca gra sennej wyobraźni. Jej dynamiczna logika porwie do tańca nawet najbardziej opornych.

Igor Boxx "Dream Logic"

Igor Boxx „Dream Logic”

Igor Boxx „Dream Logic”
(Ninja Tune / Isound Labels)

Tracklista:
01. Kitsch Me To Dance
02. Out Of Our Headz
03. Take My Home
04. The 90’s
05. My, Myself And I&I
06. Vemilion Sounds
07. Dirty Vibes
08. Dream Logic


Witajcie na stronach blogu Isound Labels.

Magazyn


Stop.Look.ListenSerdecznie zapraszamy do naszego nowego działu - Magazyn Znajdziecie w nim w wywiady, artykuły, sylwetki artystów czy nasze płytowe rekomendacje i przypomnienia.

Zapowiedzi wydawnicze

Luomo Plus

Toro Y Moi Underneath The Pine


Best New Music | 2011
Kultowi i wizjonerscy artyści na jednej kompilacji! Przyszłość sceny muzycznej już dziś! Na płycie m.in. Fleet Foxes, Kanye West, Washed Out, Robyn, Austra, Ariel Pink, Emika, Junior Boys, Four Tet, Deerhunter, Toro Y Moi, Gang Gang Dance, Iron & Wine i inni.

Toro Y Moi Causers Of This