Magnetyczna Północ muzyków z Erland & The Carnival, The Verve i Gorillaz. Zobacz klip.

The Magnetic North

The Magnetic North

„Orkney: Symphony of the Magnetic North” to przepiękne indie-folkowe piosenki inspirowane mroczną legendą szkockiej Północy autorstwa muzyków związanych z Erland & The Carnival, The Verve i Gorillaz.

Aby zrozumieć historię powstania tej płyty, musimy cofnąć się aż do XVIII-tego wieku i tragicznej historii Betty Corrigal, dziewczyny z wyspy Hoy na północy Szkocji. Brzemienna nastolatka wyklęta przez wiejską społeczność za pozamałżeńską ciążę około roku 1770 popełniłą samobójstwo rzucając się ze skały. Betty pochowano w nieoznaczonym grobie, gdzieś na torfowiskach wyspy. I pewnie historia ta poszłaby w niepamięć, gdyby tuż po drugiej wojnie światowej stacjonujący na Orkadach żołnierze nie odkryli na wrzozowiskach doskonale zachowanego ciała pięknej dziewczyny. Po ekshumacji okazało się, że to doskonale zakonserwowane przez torf zwłoki należące do tragicznej bohaterki sprzed niemal trzech stuleci.

Dorastający na Orkadach Gawain Erland Cooper – znany też ze znakomitej grupy Erlend And The Carnival – w dzieciństwie niejednokrotnie przechodził koło otoczonego legendą nowego nagrobka Betty. Po latach bohaterka mrocznej opowieści z dzieciństwa rzekomo nawiedziła go we śnie, nakazując mu stworzenie płyty o wyspach północnej Szkocji. Tak narodził się projekt The Magnetic North.

Erland, wraz z pochodzącymi z Północy przyjaciółmi – Hannah Peel i Simonem Tongiem, znanym z The Verve oraz  Blur i Gorillaz przez kilka miesięcy zgłębiali folklor północy Szkocji, tamtejszą historię, poezję, mity, folkowe pieśni. Inspiracją był też poświęcony pobliskim Szetlandom kultowy film Michaela Powella „The Edge Of the World”.

Owocem tych fascynacji jest niezwykły krążek „Orkney: Symphony of The Magnetic North”, nagrywany przez 10 miesięcy, częściwo w Londynie, w dużej mierze zaś na orkadzkiej wyspie Hoy z udziałem tamtejszych muzyków (m.in. chóru ekscentryków Stromabank Pub Choir)  i wsparciem lokalnej społeczności. To szczególna płyta – osadzona w historii z pogranicza mitu, snów, magii, inspirowana pięknym krajobrazem szkockiej Północy. Równocześnie jednak odzwierciedlająca emocje w język współczesnego orkiestrowanego popu, nieodległego od twórczości Erland And The Carnival ale też takich indie-popowych wyrazicieli „nostalgicznego ducha Północy” jak The Waterboys, Belle & Sebastian ale także The Decemberist czy Jens Lekman.

The Magnetic North "Orkney: Symphony of the Magnetic North"

The Magnetic North „Orkney: Symphony of the Magnetic North”

The Magnetic North
„Orkney: Symphony of the Magnetic North”

01. Stromness
02. Bay Of Skaill
03. Hi Life
04. Betty Corrigall
05. Warbeth
06. Rackwick
07. Old Man Of Hoy
08. Nethertons Teeth
09. Ward Hill
10. The Black Craig
11. Orphir
12. Yesnaby


Witajcie na stronach blogu Isound Labels.

Magazyn


Stop.Look.ListenSerdecznie zapraszamy do naszego nowego działu - Magazyn Znajdziecie w nim w wywiady, artykuły, sylwetki artystów czy nasze płytowe rekomendacje i przypomnienia.

Zapowiedzi wydawnicze

Luomo Plus

Toro Y Moi Underneath The Pine


Best New Music | 2011
Kultowi i wizjonerscy artyści na jednej kompilacji! Przyszłość sceny muzycznej już dziś! Na płycie m.in. Fleet Foxes, Kanye West, Washed Out, Robyn, Austra, Ariel Pink, Emika, Junior Boys, Four Tet, Deerhunter, Toro Y Moi, Gang Gang Dance, Iron & Wine i inni.

Toro Y Moi Causers Of This