Skalpel na Sacrum Profanum!

Skalpel (zdj. Bartosz Hołoszkiewicz)

Skalpel (zdj. Bartosz Hołoszkiewicz)

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy daliby się pokroić za dobrą muzykę w wersji live. Tegoroczny line-up krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum poszerzony został o znakomity duet kompozytorsko-producencki – Skalpel. Zaplanowany na 15. września koncert cieszy tym bardziej, że stanowić będzie powrót po dłuższej nieobecności.

Uwaga muzyków pochłonięta była ostatnio działaniami pobocznymi i solowymi (Igor Boxx, 365breaks, …). Występem na festiwalu będa mogli przypomnieć publiczności, że najbardziej kreatywne podejście do jazzu znajduje swoje ujście właśnie w kompozycjach Marcina Cichego i Igora Pudło. Jak przeczytać można na stronie festiwalu, inspiracją dla muzyki, którą będziemy mogli usłyszeć podczas koncertu w Krakowie jest twórczość Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Witolda Lutosławskiego. Muzyków wspierać będzie na scenie Kronos Quartet oraz koledzy z wytwórni Ninja Tune.

Skalpel (zdj. Bartosz Hołoszkiewicz)

Skalpel (zdj. Bartosz Hołoszkiewicz)

Współpracę rozpoczęli w 1998 roku. Wydane trzy lata później demo zatytułowane Polish Jazz zwróciło uwagę legendarnej brytyjskiej wytwórni Ninja Tune, która chętnie przyjęła muzyków pod swoje skrzydła. Twórczość Skalpela, choć na wskroś nowoczesna, czerpie pełnymi garściami z dziedzictwa polskiego i zagranicznego jazzu. Właściwe Igorowi Pudło i Marcinowi Cichemu zamiłowanie do eksperymentów, kazało łączyć tradycyjny jazz z muzyką klubową, hip-hopem oraz nową elektroniką. Innowacyjne podejście, wnoszące sporo świeżości do wymienionych wyżej gatunków, przyniosło zespołowi sławę i międzynarodowe uznanie – entuzjastyczne recenzje w „DJ Magazine” i „Q„, paszport „Polityki” oraz nominację do BBC – Gilles Peterson Worldwide Music Awards 2004 (obok takich sław jak Björk, N.E.R.D czy Roni Size), by wymienić tylko niektóre pozycje z długiej listy trofeów zespołu.


Witajcie na stronach blogu Isound Labels.

Magazyn


Stop.Look.ListenSerdecznie zapraszamy do naszego nowego działu - Magazyn Znajdziecie w nim w wywiady, artykuły, sylwetki artystów czy nasze płytowe rekomendacje i przypomnienia.

Zapowiedzi wydawnicze

Luomo Plus

Toro Y Moi Underneath The Pine


Best New Music | 2011
Kultowi i wizjonerscy artyści na jednej kompilacji! Przyszłość sceny muzycznej już dziś! Na płycie m.in. Fleet Foxes, Kanye West, Washed Out, Robyn, Austra, Ariel Pink, Emika, Junior Boys, Four Tet, Deerhunter, Toro Y Moi, Gang Gang Dance, Iron & Wine i inni.

Toro Y Moi Causers Of This


%d blogerów lubi to: