Duma Montrealu powraca! Już w maju nowa płyta Patricka Watsona. Posłuchaj fragmentów albumu.

Patrick Watson | Domino Records

Znamy go z występów z Feist i The Cinematic Orchestra. Duma Montrealu powraca z płytą pełną subtelnie olśniewających dźwięków z kręgu muzyki klasycznej, indie pop i downtempo. „Adventures in Your Own Backyard” wydają się być murowanym faworytem nagród, rankingów i przyszłych podsumowań roku.

Muzyczna przygoda Patricka Watsona rozpoczęła się znakomicie – wydany w 2003 r. debiut zapowiadał powstanie groźnego konkurenta dla Arcade Fire, Godspeed You! Black Emperor i innych gwiazd kanadyjskiej alternatywy. Posypały się również propozycje występów przed takimi artystami jak Phillip Glass, Steve Reich czy Feist. Potem było już tylko lepiej.

Polskiej publiczności Patrick Watson prawdopodobnie znany jest przede wszystkim ze współpracy z bardzo popularnym w naszym kraju brytyjskim The Cinematic Orchestra. Efektem wspólnego grania jest kilka utworów z „Ma Fleur”, między innymi piosenka otwierająca album, zatytułowana „To Bulid a Home”.

Kolejnym krokiem na drodze zespołu jest zapowiadana na maj płyta „Adventures in Your Own Backyard”. Po trwających łącznie 5 lat trasach koncertowych promujących poprzednie albumy – „Close to Paradise” i „Wooden Arms” – muzycy wrócili na swoje podwórko i postanowili „stworzyć muzykę, której sami chcieliby słuchać w domu”. Podjęli również decyzję, jak się później okazało bardzo szczęśliwą, by prawie cały materiał nagrać w mieszkaniu Patricka.

Patrick Watson | Domino Records

Efekt ich pracy jest poruszający. W przeciwieństwie do poprzednich albumów, których inspiracje sięgają nieraz bardzo daleko, „Advetures…” to przede wszystkim muzyka stwarzająca wrażenie intymności. Kompozycje wokalisty i pianisty Patricka Watsona, gitarzysty Simona Angella, perkusisty Robbiego Kustera i basisty Mishki Steina uwodzą pięknem niebanalnej swojskości.

Szczególnie duża dawka komplementów należy się samemu Watsonowi, którego lekki głos raz po raz zaskakuje barwą, meandruje i kluczy. Intrygować mogą również trudne do zidentyfikowania dźwięki pojawiające się na płycie. Watson znany jest z wykorzystywania w swoich aranżach niecodziennych „instrumentów”, m. in. rowerów, zegarków i łyżek.

Dwanaście utworów na najnowszym longplayu Patricka Watsona to dwanaście przygód z muzyką ambitną i wrażliwą na bliskość – na to, co swoje, domowe i na to, co za oknem, na podwórku. „Adventures…” są otwarte na nowe brzmienia, celują wysoko i bezbłędnie trafiają. Pojawiające się w prasie porównania do takich gigantów jak Jeffa Buckley, Antony Hegarty czy Nick Drake są zdecydowanie uzasadnione.

Patrick Watson „Into Giants” (Adventures In Your Own Backyard)

Patrick Watson "Adventures In Your Own Backyard" (Domino Records)

Patrick Watson „Adventures in Your Own Backyard”
2012 Domino / Isound

Tracklista:
1. Lighthouse
2. Blackwind
3. Step Out For A While
4. The Quiet Crowd
5. Into Giants
6. Morning Sheets
7. Words In The Fire
8. The Things You Do
9. Strange Crooked Road
10. Noisy Sunday
11. Adventures In Your Own Backyard
12. Swimming Pools

 


Witajcie na stronach blogu Isound Labels.

Magazyn


Stop.Look.ListenSerdecznie zapraszamy do naszego nowego działu - Magazyn Znajdziecie w nim w wywiady, artykuły, sylwetki artystów czy nasze płytowe rekomendacje i przypomnienia.

Zapowiedzi wydawnicze

Luomo Plus

Toro Y Moi Underneath The Pine


Best New Music | 2011
Kultowi i wizjonerscy artyści na jednej kompilacji! Przyszłość sceny muzycznej już dziś! Na płycie m.in. Fleet Foxes, Kanye West, Washed Out, Robyn, Austra, Ariel Pink, Emika, Junior Boys, Four Tet, Deerhunter, Toro Y Moi, Gang Gang Dance, Iron & Wine i inni.

Toro Y Moi Causers Of This


%d blogerów lubi to: